Питання ефективного споживання енергії та управління будинком дуже пов’язані між собою.
Споживання тепла кожеого будинку визначається станом його основних конструкцій, мереж, які є різними, навіть у зовнішньо однакових будинках, та поведінкою мешканців. Вартість опалення Вашому будинку завжди буде відрізнятися від інших будинків.
Модернізація котельних та теплових мереж може дати близько 15% економії. Комплексна термомодернізація будинків на практиці дає 30-50% економії, тощо.
першочергово слід займатися будівлями, а не очікувати значного ефекту від дій теплопостачальної компанії.
Для досягнення кращих показників енергоефективності у Вашому будинку, важливо визначити правильні заходи та правильну послідовність їх впровадження. Поради щодо правильної послідовності дій з термомодернізації у Вашому будинку краще отримати в фахового енергоаудитора.
Уникайте фрагментних утеплень фасаду - це ризики появи грибка, руйнування несучої стіни та потреби переробляти всю конструкцію у разі повного утеплення будинку.
Тепловий лічильник не економить енергію, він лише показує фактичне споживання. Можливість економії з’являється із встановлення регулятора - індивідуального теплового пункту (ІТП). Наступник кроком є встановлення регуляторів на кожну батерею в квартирах. Здебільшого ці недорогі заходи окуповуються за 2-4 опалювальні сезони за рахунок економії. Як правило, теплопостачальна компанія не зацікавлена в їх встановленні та в скороченні споживання тепла будинками. Найкращ організовувати встановлення, коли створено ОСББ у будинку.
ОСББ не є конкурентом чи заміною ЖЕК - це форма прийняття колективного рішення щодо фахового управління будинком.
Створення ОСББ дає більше можливостей контролювати всі витрати, пов’язані з утриманням і ремонтом. Створення ОСББ також дасть можливість отримувати підтримку новоствореного Фонуду Енергоефективнсоті.
Заміна вікон і утеплення будинку без встановлення загальнобудинкового регулятора тепла не дасть економії - без нього мешканці будуть відкривати вікна перегрітих приміщень і споживання тепла може зрости, а не зменшитись, рахунки за тепло можуть вирости.
При заміні вікон використовувати такі, що відповідають ДБН в 2.6-31:2016 “Теплова ізоляція будівель” - вимагайте цього у продавця.
У будинках та квартирах з встановленими пластиковими вікнами різко погіршується вентильованість приміщення, внаслідок чого росте вологість та погіршуються санітарно-гігієнічні умови. Важливо регулярно провітрювати кімнати, або встановити вентилятор з рекуперацією.
У багатоквартирному будинку більшість інженерних мереж, стіни, підвал, дах та нежитлові приміщення є спільною власністю, їх обслуговування та ремонт покриваються з щомісячних внесків квартир на утримання будинку та прибудинкової території.
Типовий тариф на утримання будинку та прибудинкової території ( який називають квартплатою, в майбутньому - внеском) містить 18 різних складових, розмір яких визначається окремо для кожного будинку. Управитель ( керуюча компанія) зобов’язаний надати на запит мешканців повний розрахунок всіх складових.
Мешканці будинку оплачують поточний ремонт будинку із складової тарифу на поточний ремонт, яка включена у Ваш щомісячний рахунок.Запитайте у свого управителя - скільки грошей на поточний ремонт за минулий рік зібрано та які роботи виконані. Відповідь може привести до несподіваних висновків.
Попросіть управителя надати мешканцям копіїї акту щорічного комплексного обстеження елементів приміщень будинку, що проводиться для виявлення неполадок і визначення обсягів та вивід ремонтних робі для врахування під час формування плану на наступний рік або уточнення відповідних планів поточного року. Перевірте чи проблем, які Вас турбують зазначені в цьому акті.
Споживай енергію розумно
Альтернативні джерела та автономні системи
Відновлювальні джерела енергії не є “енергоефективністю” - це лише альтернатива викопному паливу. Така заміна джерела енергії не впливає на зменшення об’єму її споживання, хоча скорочує викиди парникоих газів.
Обираючи між індивідуальною та централізованою системою опалення, уважно порахуйте окупність переходу. Вартість встановлення індивідуального опалення, за наявності централізованого, плюс видатки на паливо та поточне обслуговування котла може бути неокупною впродовж очікуваного періоду роботи такого обладнання.
Важливо пам’ятати, що централізована система є безпечнішою у роботі і не створює загрози отруєнням чадним газом.
Не використовуйте електричного опалення резистивного типу - калорифери, тепловентелятори, тощо жля постійного опалення. Використання теплових помп значно зменшить споживання електроенергії на опалення та гарячу воду. Це обладнання підпадає під частвкову компенсацію від декількох програм підтримки заходів з енергоефективності.
Встановлюючи електричний бойлер на гарячу воду, обирайте бак великого об’єму з доброю теплоізоляцією і встановіть також двозонний лічильник електроенергії та вмикайте нагрів води таймером лише вночі, коли варість електроенергії складає 50% - так Ви отримаєте значну економію. Накопиченої в 100-120 літровому баку гарячої води буде достатньо для потреб сім’ї впродовж дня.
Вакуумні сонячні теплові колектори, встановлені на даху, можуть круглий рік забезпечувати потребу домогосподарств у гарячй воді. Такі колектори можуть працювати разом з електричним бойлером, що має спіральний теплоообмінник, таким чином поточні видатки на гаряче водопостачання будуть близьким до нуля.
Встановлення на даху власного будинку сонячної електростанції потужність 10-30 кіловат дасть можливість продавати електроенергію в мережу за “зеленим тарифом”, що може стати стабільним джерелом доходу длфя сім’ї.
Фінансування заходів з енергоефективності
В Україні діють декілька програм, що надають безповоротнну фінансову допомогу на підтримку заходів з поліпшення енергоефективності.
Урядова програма “теплих кредитів”.
Програма діє шляхом компенсаціїчастини кредиту,отриманого у державних банках на закупівлю матеріалів та обладнання.
Вона передбачає відшкодування у таких розмірах:
20% суми кредиту (але не більше 12 тис грн) на придбання негазових/нелектричних котрлів для фізичних осіб.
35% суми кредиту (але не більше 14 тис грн) на придбання енергоефективного обладнання/матеріалів для фізичних осіб - власників приватних будинків.
40% суми кредиту (але не більше 14 тис грн в розрахунку на одну квартиру) для ОСББ/ЖБК, як юридичних осіб, для загальнобудинкових заходів.
Банки, що видають “теплі кредити”:ПриватБанк, Ощадбанк, Укргазбанк та Укрексімбанк. Деталі у місцевих відділеннях банків.
Місцеві програми здешевлення “теплих кредитів”
Багато українських міст виділяють додаткове фінансування з місцевих бюджетів. Здебільшого, місцеві програми надають додаткову компенсацію з місцевих бюджетів на частину тіла кредиту або на зменшення відсотків за “теплим” кредитами.
Програма IQ energy.
Програма IQ Energy надає компенсацію розміром 35% на закупівлю енергоефективного обладнання, матеріалів та робіт. Перевагами програми IQ Energy є значна сума кредиту - до 300 000 грн, частка повернення суми кредиту розміром 35%, включення до розрахунку не лише матеріалів, але й робіт. Будь - яка фізична особа може отримати грант за одним або кількома проектами.
Банки, що видають кредити: АТ “Райффайзен Банк Аваль”, АТ “ОТП Банк”, АТ “УкрСиббанк”, ПАТ “Креді Агріколь Банк”. Виплата компенсації IQ Energy може займати до 3-лх місяців з моменту підтвердження електронної заявки.
Кредит “Еко Енергія” від Укргазбанку.
Передбачає фінансування фізичних осбі на купівлю і встановлення “під ключ” сонячних електростанцій, сонячних колекторів та теплових насосів для домогосподарств. Відсоткова ставка за кредитною програмою - від 0,001% річних. Максимальна сума кредитування складає 1 млн гривень, строк - до 5 років.
Фонд Енергоефективності.
З 2019 року в Україні розпочав роботу Фонд Енергоефективності, що буде співфінасувати комплексну термомодернізацію багатоквартирних будинків, в яких створено ОСББ. Продукти Фондупередбачають надання компенсації за проведення енергетичного аудиту та сертифікату, розробки проектно-кошторисної документації та 40-50% вартості робіт.
Дана інформація була взята із підготовлених листівок, які були видані Асоціацією “Енергоефективні міста України”. Фто було взято із загальнодоступної пошукової системи google.